Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων

E-mail: ypssn@dide.evr.sch.gr.

Μέρες λειτουργίας : καθημερινά

Ώρες λειτουργίας 08:30 - 14:00

Φορέας: Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Έβρου (Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α).

Νομική υπόσταση: Δημόσια Υπηρεσία (αποκεντρωμένη περιφερειακή υπηρεσία υπαγόμενη απευθείας στο Υπουργείο Παιδείας)

Απευθύνεται σε : Μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς.

Περιοχή ευθύνης: Γυμνάσια, Γενικά Λύκεια και ΕΠΑ.Λ της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Έβρου.

Παρεχόμενες υπηρεσίες : Η ψυχοκοινωνική κάλυψη των αναγκών των σχολικών μονάδων. Εντοπισμός, διάγνωση, βραχεία ψυχολογική παρέμβαση και παραπομπή μαθητών και μαθητριών, που χρήζουν ιδιαίτερης ψυχολογικής αντιμετώπισης. Στήριξη, ευαισθητοποίηση και συμβουλευτική της οικογένειας (ομάδες γονιών, οικογενειακή συμβουλευτική). Εμψύχωση καθηγητών στο έργο τους (ομάδες καθηγητών, εκπαίδευση εκπαιδευτικών). Στήριξη σχολικού πλαισίου στο χειρισμό δυσλειτουργικών καταστάσεων (δυνατότητα συμμετοχής στις παιδαγωγικές συνεδριάσεις του συλλόγου καθηγητών). Ανάπτυξη συνεργασίας των δύο συστημάτων σχολείου και οικογένειας.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΧΡΗΣΙΜΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ